Vlhkost v bytě – jak na ni?
Sponzorované odkazy:
Velká část bytů má problémy s vlhkostí vzduchu. U panelákových bytů bývá vzduch obvykle nepříjemně suchý, v cihlových budovách je však problém zcela opačný – vzduch je vlhký až příliš. A ani toto není v žádném případě výhra.
Vysoká vlhkost v bytě je problém
Byty s vysokou vlhkostí často nejsou zrovna příjemným místem k bydlení. „Opocená“ okna jsou přitom tím nejmenším problémem. Vlhkost může mít negativní vliv jak na naše věci, tak i na zdraví. U majetku je většinou negativní dopad vlhkosti patrný, u zdraví však ani zdaleka ne. Jestliže jsou již přítomny plísně, dopad na zdraví vlhkost jisto jistě mít bude. Pokud se však ještě plíseň neobjevuje, neznamená to, že naše zdraví ohroženo není. Obvykle se však bohužel zdravotní komplikace nespojují s životními podmínkami.
Hledejte příčinu
Pokud máme problémy s vlhkostí, je třeba hledat příčinu a pak také optimální řešení. Důvodů zvýšené vlhkosti může být řada. Jednak se může jednat o nedostatečnou cirkulaci vzduchu a následkem toho zadržování vzniklé vlhkosti v prostoru. S dalším problémem se setkáme v okamžiku, kdy místnost sousedí s nevytápěnými prostory či je zeď nedostatečně odizolovaná. Zde pak rovněž dochází ke srážení vlhkosti. Stejný výsledek má i nevhodné kombinování materiálů.
Odstraňte příčinu
Příčinu vlhkosti je třeba odstranit, pokud je to alespoň trochu možné. Při nižší vlhkosti často stačí pouhé větrání a vytápění. V horších případech často dobře řeší situaci zateplení, jedná se však již o náročnější záležitosti.
Kuchyně a koupelny
Velký problém s vlhkostí bývá v koupelnách a kuchyních. V koupelně je třeba používat větráky a také zavírat dveře do ostatních prostor, aby se vlhkost nešířila. V kuchyni potom při vaření větráme a také využíváme digestoře.
Částečná řešení
Vlhkost lze poměrně dobře řešit částečně díky různým přístrojům. Existuje řada odvlhčovačů, aktivního a pasivního typu. Pasivní odvlhčovače využívají vlastností určitých materiálů, které se vyznačují extrémní savostí. Natahují tedy do sebe vzdušnou vlhkost. Aktivní odvlhčovače pak fungují tak, že do sebe nasávají vzduch, z něhož vytahují vlhkost a často ho i čistí.
Kontrolujte situaci
Vlhkost může narůstat a klesat v čase. Je tedy dobré toto sledovat, k zakoupení jsou totiž měřiče vlhkosti. Je dobré měřit vlhkost jednak při různých venkovních teplotách či vlhkosti, tak i zkoušet větrat a pozorovat změny. Mnohokrát se totiž dá účinným větráním situace dobře korigovat.
Článek Vlhkost v bytě – jak na ni? byl publikován 25. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Odvlhčovače vzduchu. Vítaní pomocníci na stavbě i v domácnosti 07.11.2013 17.00
- Systém Solar venti - řešení nadbytečné vlhkosti pro každý typ bydlení 04.08.2012 00.00
- Zvlhčovače vzduchu nejen do paneláku 21.04.2011 00.00
- Jaké jsou možnosti sanace zdiva? 31.05.2023 00.00
- Pokojové rostliny 29.09.2008 18.45
Top 10
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami I.díl
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami II.díl
- Jak vyčistit sametové polštáře?
- Mrazuvzdorná keramika pro osázení teras a balkonů
- Haloterapie prospívá zdraví – udělejte si doma svoji solnou komůrku! II. díl
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – I.díl
- Saunování zažívá boom - proč mít doma svoji vlastní saunu?
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – II.díl
- Jak zmrazit bylinky na konci sezóny
- Nechte se očarovat tajemnou silou krystalů - II. díl
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.