Polykarbonátové skleníky Vám pomohou vypěstovat si vlastní chutnou zeleninu

Tagy:  skleník, zelenina

Sponzorované odkazy:

Polykarbonátové skleníky Vám pomohou vypěstovat si vlastní chutnou zeleninu

V poslední době je zelenina z běžné obchodní sítě nekvalitní, bez chuti a „plná chemie“. Stále častěji proto nakupujeme na trzích přímo od pěstitelů. S nadcházejícím jarem vám přinášíme pár rad, jak si můžete sami vypěstovat kvalitní a chutnou domácí zeleninu či voňavé bylinky.

Ideálním místem pro pěstování zdravé zeleniny od časného jara až do pozdního podzimu je skleník z polykarbonátu. Tyto skleníky jsou vysoce odolné vůči extrémním teplotám (od –40 do 120 °C), vůči nárazu, větru a sněhu, trvanlivé (životnost minimálně 40 let) a mají vynikající izolační vlastnosti. Vytvářejí prostředí optimální pro růst rostlin – v polykarbonátových dutinkách se sluneční paprsky rovnoměrně lámou a díky UV filtru jsou rostliny chráněny před škodlivým zářením. Navíc nevyžadují téměř žádnou údržbu, není nutné je stavět na podezdívce, ale mohou se kotvit přímo do půdy. Výhodou je i nízká hmotnost a skvělá ohebnost používaného materiálu.

Jak vybrat nejlepší skleník

Nejprve je třeba si ujasnit, kam skleník umístíme – ideální je nezastíněné místo chráněné před větrem. Výběr skleníku záleží na jeho využití – od toho se odvíjí jeho velikost, výplň stěn a střechy, materiál konstrukce, způsob větrání, typ dveří a dostupné příslušenství. Nedoporučují se skleníky nižší jak 1,9 m z důvodu lepší cirkulace vzduchu. Plánujete-li skleník využít i pro přezimování rostlin, vybírejte z modelů o ploše 12 m2 a více. Práci vám usnadní automatické otevírání oken, které ochrání rostliny před teplotním šokem i přehřátím. Lze dokoupit praktické příslušenství – poličky, regály, větrací okénka, okapové sady, teploměry, vlhkoměry, zavlažovací zařízení, plastové chodníky, lampy, stínicí sítě, vytápění atd.

Investice do kvalitního skleníku se vyplatí

Mnoho zahrádkářů má špatné zkušenosti s levnými neznačkovými skleníky z Asie. Většinou nemají technické atesty a nejsou přizpůsobené evropským klimatickým podmínkám. Doporučujeme tedy vybírat z kvalitních skleníků, které vám budou přinášet radost a bohatou úrodu po mnoho let.

Pár praktických rad na závěr

Ani v zimě skleník nemusí ležet ladem, lze jej využít pro pěstování např. zimního salátu. V časném jarním období je vhodné skleníky v noci temperovat nebo alespoň rostliny přikrýt netkanou geotextilií. Hrany dutinkového polykarbonátu je možné utěsnit silikonem, aby se uvnitř nesrážela vodní pára a stěny neporůstaly zelenou řasou.

Článek Polykarbonátové skleníky Vám pomohou vypěstovat si vlastní chutnou zeleninu byl publikován 13. března 2012 v 00.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Eva Šebestová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...