Škůdci pokojových rostlin a jak s nimi zatočit
Sponzorované odkazy:

Zdravé pokojové rostliny nám přinášejí mnoho potěšení a zkrášlí každý interiér. Jak ale docílit toho, aby byly zdravé, silné a odolné vůči škůdcům a jak postupovat, pokud škůdce či poškození pokojových rostlin objevíme.
Prevence
Často se stává, že si škůdce přineseme spolu s novou rostlinou přímo z květinářství či zahradního centra. V tamním „pralese“ se škůdci snadno množí a šíří a i když jsou rostliny ošetřované, stává se poměrně často, že si koupíme napadenou rostlinu. Proto je důležité věnovat výběru zdravé květiny náležitou pozornost. Zaměříme ji především na poupata, výhony a mladé lístky a spodní stranu květů a listů.
Hlavní škůdci a jak se jim bránit
Listové mšice často napadají vrcholky výhonů, které zdeformují, takže je na rostlině snadno odhalíme. Při nízkém stupni postačí mechanické odstranění např. štětečkem, ostříhání napadených částí nebo ponoření do vody. Při masivním rozšíření mšic je třeba použít chemické přípravky.

Štítenky a puklice také dobře rozeznáme pouhým okem. Tito škůdci sají obsah rostlinných buněk z listů či stonků. Způsobují tak hnědé skvrny kolem místa vpichu. Larvální stádia jsou pohyblivá, dospělce najdeme přisáté na jednom místě. Štítenky poznáme od puklic podle vrchního štítku, který se odloupne a vlastní škůdce se skrývá pod ním. Puklice se odloupne vždy celá a vylučuje lepkavou medovici. Odstranit se dají vatičkou namočenou v 70 % lihu nebo chemickým postřikem.
Molice – malé bílé můrky – sají na spodní straně listů a způsobují jejich žloutnutí a zkadeření. Doprovází ji výskyt medovice a černě. Svědčí jim sucho a teplo, nesnášejí průvan. Proto je nutné preventivně zabezpečit dostatečnou vzdušnou vlhkost. Molice odstraníme pouze umístěním lepivých desek blízko rostliny, na nichž se zachytí poletující dospělci, nebo olejovým chemickým postřikem rostliny, kterou předtím uzavřeme do polyetylénového sáčku.

Vlnatí červci vylučují bílý voskovitý sekret připomínající vlnové chomáčky, podle kterého je bezpečně můžeme identifikovat. Jsou pohybliví a najdeme je nejčastěji v úžlabí listů a v paždích větviček. Pokud nepomůže mechanické odstranění vatičkou namočenou v lihu, je nutná konzultace s odborníkem k použití chemického postřiku.
Třásněnky jsou drobní nenápadní škůdci sající na listech, které ztrácí barvu a dostávají stříbřitý nádech. Možnosti boje proti třásněnkám jsou značně omezené, postřiky bývají často neúčinné a proto je vhodné poradit se s odborníkem či napadenou rostlinu raději zlikvidovat než se třásněnky rozšíří na další exempláře.
Svilušky – drobní „pavoučci“ sají nejčastěji na spodní straně listů a výhonech rostlin. Způsobují jejich skvrnitost až odumírání. Při jejich výskytu se doporučuje často rostliny rosit a hodně větrat, protože nesnášejí průvan a vzdušnou vlhkost. Proti sviluškám pomůže časté sprchování, při masivním výskytu olejový či speciální přípravek na roztoče.
Pokojové rostliny ohrožují i další méně známí a ne tak rozšíření škůdci – roztočíci, háďátka, vrtalky, kořenové mšice či kořenohub, smutnice, chvostoskoci, ale i řada houbových, bakteriálních a virových chorob. Ale o nich zase někdy příště…
Článek Škůdci pokojových rostlin a jak s nimi zatočit byl publikován 5. dubna 2012 v 00.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Eva Šebestová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Zahradní škůdci a jak se s nimi vypořádat 04.05.2012 00.00
- Stylové osazení pokojových rostlin 01.09.2011 00.00
- Jak vybrat digestoř 04.10.2016 00.00
- Jak odstranit vosk? 19.10.2021 09.00
- Jak bydlí teenageři? 24.11.2009 00.00
Top 10
- Hello Kitty: funkční toustovač pro malé hospodyňky
- Okrasné zahrady pro vaši inspiraci
- Kuchyně ORESI
- Letničky do truhlíků - na sluníčko a do stínu
- Kartotéka nejen pro domácí kancelář
- Papírové krabice jako levný úložný prostor
- Jaké dekorace letos zvolit na Velikonoce?
- Nejdůležitější kuchyňské vychytávky, které vám ušetří čas
- Tipy na zastínění pergoly, které ochladí vaši terasu i v parném létě
- Jak rozdělit místnosti v domě?
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.