Manuál pro domácí pěstování bylinek
Sponzorované odkazy:
Již pomalu mizí doby, kdy bylo laciné grilovací koření, podravka a jiné chemikálie nedílnou součástí každého pokrmu a lidé si bez nich nedokázali přestavit své vaření. Čerstvé bylinky jsou v každém případě tou nejlepší variantou, která jídlu dodá svěžest, lehkost a nádhernou vůni. Pokud se naučíte správně bylinky používat, dokonce nebudete muset sáhnout ani po soli, čímž pokrm povýšíte na zdravější variantu. Bylinky z obchodu jsou často velmi nekvalitní a nevydrží vám sotva týden. Pořiďte si raději sazenice a naučte se je pěstovat sami. Víte, jak na to? Pokud ne, my vám samozřejmě velmi rádi poradíme.
Ven či dovnitř?
Bylinkám se samozřejmě nejlépe daří ve venkovním prostředí, nicméně ne každý má to štěstí na zahradu, terasu nebo balkon, proto si ukážeme hned dvě varianty, jak bylinky pěstovat. V první řadě je třeba si uvědomit, zda rostou do výšky nebo jsou takzvaně plazivé. Mezi trsnaté bylinky, které vám budou růst jak do výšky, tak zlehka do stran jsou libeček, oregáno, meduňka, bazalka, tymián, petržel nebo máta. A právě tyto základní bylinky jsou alfou a omegou každého vaření.
Pokud jste se rozhodli pro pěstování venku, pak věnujte každé bylince zvláštní truhlík a nebojte se jimi zaplnit téměř celou zahradu. Většina bylinek po tom, co vyroste, nejenom skvěle vypadá, ale především nádherně voní, což během posezení u oběda nebo odpolední kávy jistě uvítáte. Pakliže budete chtít pěstovat bylinky například na parapetu v kuchyni, klaďte důraz na jejich zasazení, abyste poté s jejich růstem neměli problémy.
Jak je zasadit?
Výhodou bylinek je fakt, že k sobě zpravidla velmi dobře ladí, proto se nemusíte vůbec obávat je vložit do jednoho truhlíku. Ideálně k sobě přidejte ty byliny, které používáte do jednoho pokrmu. Pokud například často připravujete brambory na rozmarýnu a tymiánu, rozhodně mohou mít společnou půdu. To samé platí o bylinkách, které dáváte do vývaru nebo svíčkové. Co pěstujte odděleně je vavřín, kterému vadí příliš suchý vzduch v bytech.
Pěstujte nevšední byliny
Výše zmíněné bylinky zná sna každý a většina lidí je v pokrmech běžně identifikuje. Existuje ale také celá řada dalších bylinek, které jsou populární především ve světě a Češi se je ještě nenaučili osvojit. Co říkáte například na Stevii, což je přírodní, nekalorické sladidlo, čtyřikrát sladší než klasický bílý cukr. Pěstovat můžete třeba také wasabi, jež je populární především v asijské kuchyni.
Článek Manuál pro domácí pěstování bylinek byl publikován 21. června 2015 v 20.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Bylinky a koření na balkoně 13.03.2012 00.00
- Bylinky v zahradním interiéru 09.05.2010 00.00
- Designový stojan na čerstvé bylinky 20.12.2011 00.00
- Bylinky, které vypěstujeme na okně 23.11.2009 00.00
- Elektronický květináč na kytky i bylinky 11.10.2011 00.00
Top 10
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami I.díl
- Jak vyčistit sametové polštáře?
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami II.díl
- Haloterapie prospívá zdraví – udělejte si doma svoji solnou komůrku! II. díl
- Postel Ikea – vsaďte na kvalitu a moderní design
- Mrazuvzdorná keramika pro osázení teras a balkonů
- Lenoška do každého obývacího pokoje
- Saunování zažívá boom - proč mít doma svoji vlastní saunu?
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – I.díl
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – II.díl
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.