Nejčastější mýty o kompostování
Sponzorované odkazy:
V současné době se stále častěji navracíme k původnímu stylu žití, výrobkům, které zanechávají minimální ekologickou stopu, a snažíme se být alespoň trochu soběstační, co se týče doma vypěstovaných produktů. Hysterie, kterou vyvolala pandemie koronaviru, nás jen přesvědčila o tom, že bychom měli být schopní alespoň pár týdnů přežít z vlastních zásob, zvládnout si upéct pečivo apod.
Máte-li vlastní zahrádku, je pro vás výše jmenované určitě mnohem jednodušší, než pro lidi žijící ve velkoměstském bytě. Pojďme se zaměřit na to, kde končí zbytky naší úrody a z naší domácnosti a jak ještě více podpořit přírodu. Jistě máte na zahrádce založený kompost, buď pěkně staromódním způsobem, či jste si pořídili moderní biokompostér.
Kolem toho, co se smí dávat do kompostu a co ne, existuje celá řada pověr. Existuje pár věcí, které byly léta zapovězeny, a tvrdilo se, že do kvalitního kompostu nepatří. Ale vůbec není třeba je z procesu kompostování vynechávat. Které to jsou?
Máte svoje domácí zvířata? Vždy se tvrdilo, že například slepičince do kompostu nepatří, ale živočišné hnoje pocházející z krav, koz, ovcí, králíků, kuru a dalších býložravců jsou bohaté na dusík, produkují prospěšné aerobní bakterie a jsou dokonalým komponentem do kompostů. Exkrementy od psů a koček do kompostu nedávejte. Mohlo by se stát, že díky kočičím exkrementům z neumyté zeleniny dostanete toxoplazmózu. Z psích exkrementů zase hrozí škrkavky.
Součásti ořešáku královského
Pokáceli jste ořešák? Nebo jste shrabali listí z tohoto stromu? Obecně se tvrdí, že biodpad rozložený v kompostu díky obsahu naftochinonu (juglonu), působí toxicky, pokud je použit na hnojení rajčata, paprika, lilek, zelí a chřest. Pokud jej budete kompostovat zvlášť, a výsledný kompost použijete na přihnojení jiných rostlin, například okrasných květin, nemusíte se bát jej do kompostu použít.
Čaj
I sáčky od čaje mohou být součástí kvalitního kompostu, pouze však takové, které nejsou vyrobeny z polypropylenu. Sypaný čaj můžete do kompostu vyhodit v podstatě bez přemýšlení.
Maso a kosti
Pokud již kompostujete delší dobu, není problém do kompostu umístit ani zbytky masa či kostí. Rýpalové namítnou, že rozkládající se maso nevoní zrovna libě, a přitahuje škůdce, krysy a jiné hlodavce a mouchy. Maso se rozkládá pomocí anaerobních organismů, které se množí i v prostředí bez kyslíku. Naopak bakterie, které rozkládají rostlinné součásti kompostu, potřebují dostatek kyslíku ke svému množení. Možností omezení přístupu živočichů a zápachu je zakoupení uzavřeného anaerobního kompostovacího systému, který je živočichům a hmyzu nepřístupný a kompostování urychluje.
Mléčné výrobky
Stejně jako u masa, i mléčné výrobky, jako je mléko, sýr, máslo, jogurt a zmrzlina přidané do kompostu, obvykle vytvoří nepříjemný zápach. Kompost při použití mléčného odpadu, ale obsahuje velmi hodnotné živiny. Zápachu předejdete a jejich rozklad urychlíte pravidelným provzdušňováním kompostu a přesunutím těchto produktů dovnitř hromady kompostu.
Plevele a napadené rostliny
Plevele a napadené rostliny a jejich součásti se nikdy do kompostů nedávaly. Představovaly riziko šíření invazivních plevelů a rostlinných patogenů v rámci vaší zahrady. Dobrou zprávou je, že tyto materiály můžete použít jako surovinu pro kompost, pokud je sterilizujete teplem. Semena plevelů a většina patogenů budou zničeny, pokud budou udržovány při stálé teplotě 130 °C až 140 °C po dobu tří dnů. Pokud již používáte metodu kompostování za horka, můžete na hromadu přidat plevele a nemocné rostliny.
Článek Nejčastější mýty o kompostování byl publikován 13. července 2020 v 00.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Kompost na podzim 01.10.2022 07.00
- O kompost se musíte starat i v zimě 21.12.2021 09.00
- Kompostování pro každou zahradu 31.03.2012 00.00
- Jak připravit vaši zahradu na jaro? 11.04.2023 07.00
- Postarejte se o to, aby byla půda na vaší zahradě plná živin 06.08.2022 00.00
Top 10
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami I.díl
- Jak vyčistit sametové polštáře?
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami II.díl
- Haloterapie prospívá zdraví – udělejte si doma svoji solnou komůrku! II. díl
- Postel Ikea – vsaďte na kvalitu a moderní design
- Mrazuvzdorná keramika pro osázení teras a balkonů
- Lenoška do každého obývacího pokoje
- Saunování zažívá boom - proč mít doma svoji vlastní saunu?
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – I.díl
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – II.díl
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.