Čistý domov pro zdraví

Sponzorované odkazy:

Čistý domov pro zdraví

Prodělala vaše rodina nákazu koronavirem, nachlazení, či vás již nyní děsí jarní alergie? Pak je nejvyšší čas si udělat doma pořádek. Věděli jste, že kvalita vnitřního vzduchu může být dvakrát, či dokonce až pětkrát horší než venkovní? Špatné ovzduší ale není to jediné zdravotní riziko číhající za vašimi zavřenými dveřmi.

Čistota – půl zdravíČistota – půl zdraví

Například zdánlivě neškodné chuchvalce prachu pod postelí mohou obsahovat toxiny, které mohou zhoršit dýchací potíže, stejně jako mnoho produktů, kterými čistíme povrchy, či voníme byt. A samozřejmě také bakterie a choroboplodné zárodky způsobující nemoci se rychle množí na všech površích – kliky na dveřích, prkénko na krájení, klávesnice počítače, vodovodní baterie…

Dobrou zprávou je, že důkladné vyčištění může udělat váš domov zdravějším místem pro vás i vaši rodinu. Otevřete tedy okna, a pusťte se do úklidu.

Pokud má někdo ve vaší rodině alergie nebo astma, udělejte ze snížení populace roztočů ve vaší domácnosti nejvyšší prioritu. Alergie na roztoče je zodpovědná za některé respirační problémy spojené s prachem. Mezi běžné příznaky patří vodnatá rýma, astma a svědění či slzení očí. Protože většina postelí obsahuje miliony těchto mikroskopických tvorů, je ložnice dobrým místem pro zahájení důkladného generálního úklidu.

V prachu se drží toxinyV prachu se drží toxiny

Jak se zbavit prachu v ložnici

Matraci otočte a povysávejte a zvažte, zda si pořídit potah matrace odolný proti roztočům. Pokud ho již máte, nezapomeňte ho dát vyprat.

Ložnici je důležité udržovat bez prachuLožnici je důležité udržovat bez prachu

Veškeré ložní prádlo, včetně peřin a přikrývek, vyperte v teplé vodě, použijte dlouhý cyklus praní včetně předběžného namáčení.

Vysávejte koberce alespoň jednou za týden. Nejlépe funguje vysavač vybavený vysoce účinným filtrem pevných částic (HEPA), který odstraňuje až 99 procent prachu, nebo centrální vakuový systém, který je odvětráván ven. Otřete všechny povrchy vlhkým hadříkem – suchý hadřík uvolňuje prach zpět do vzduchu. Nic nepřekoná kvalitní utěrku z mikrovlákna. S ním můžete použít buď jen vodu, pokud jste byli nachlazení, zvolte přípravek s desinfekčními účinky. Pokud jste za poslední dva roky nevyměnili polštáře, nyní je čas to udělat. Dva roky starý polštář může obsahovat až z 10 procent své hmotnosti výkalů a zdechlin roztočů. To není zrovna příjemná představa, že?

Neskladujte v ložnici předměty, které slouží jako „lapače“ prachu – sošky, dekorace, knihy, časopisy.

Pořiďte si kvalitní vysavačPořiďte si kvalitní vysavač

Suterén, sklep a prádelna

Suterény a sklepy jsou často vlhké, což dává plísním a roztočům spoustu příležitostí k množení. Pokud vám do sklepa zatéká, oslovte odborníka a nechte takové zdi opravit. Důkladně vysušte všechnu nechtěnou vodu. Plísně očistěte peroxidem vodíku, nebo roztokem chlorového bělidla. Použít můžete i odvlhčovač, abyste zabránili tvoření nadměrné vlhkosti (v létě ne více než 50 % relativní vlhkosti a v zimě 30 %). Vlhkost vašeho domu můžete sledovat pomocí vlhkoměru, který je k dispozici v obchodech s kutilskými potřebami.

Máte-li klimatizaci, vyměňujte vzduchové filtry vašeho domu každé tři měsíce, abyste pomohli snížit prašnost a pyl a zlepšili celkovou kvalitu vzduchu ve vašem domě.

Nepoužívejte aviváže, ty zanechávají na oblečení chemické zbytky, které mohou způsobit příznaky podobné astmatu a dráždit pokožku.

Často přehlížené povrchy

Při běžném úklidu domácnosti se často na některá místa zapomíná, proto nezapomeňte vyčistit:

Mobilní telefony. Váš telefon obsahuje více choroboplodných zárodků než průměrné toaletní sedátko, proto jej denně čistěte dezinfekčním ubrouskem.

Dálkové ovládání od televizoru. Každý v domě na něj sahá, takže ho také nezapomeňte pravidelně desinfikovat. Počítačová myš a klávesnice, tablety apod. Otřete bakterie mírně navlhčeným hadříkem z mikrovlákna. Existují speciální desinfekční přípravky na elektroniku, které po použití působí preventivně proti dalšímu usazování prachu. Rohožky. Téměř dvě třetiny prachu v našich domovech jsou doneseny zvenčí. Umístěte rohožky před všechny vchody do vašeho domu, nezapomeňte je pravidelně čistit, vytřásat a pravidelně je mýt, popřípadě desinfikovat.

Článek Čistý domov pro zdraví byl publikován 6. března 2021 v 00.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...