Zelenina ze zahrádky? Jakou pěstovat, abyste se o ni nemuseli příliš starat?

Sponzorované odkazy:

Zelenina ze zahrádky? Jakou pěstovat, abyste se o ni nemuseli příliš starat?

Zahradničíte? To se jistě už nemůžete dočkat, až sleze sněhová pokrývka z vaší zahrádky, uschne bahno a vy se budete moci pustit do práce. Určitě již plánujete, co letos zasadíte. Pokud milujete čerstvou zeleninu, vyberte si takové druhy, které rostou téměř bez práce, ať se nestanete otrokem vašich plodin.

Jakou letos pěstovat zeleninu?Jakou letos pěstovat zeleninu?

I když je v dnešní době jednoduché zajít do obchodu a koupit si zeleninu, nic nenahradí pocit, když sklízíte svoje vlastnoručně vypěstované plody. Jakou zeleninu pěstovat, když jste v zahradničení začátečníky?

MrkevMrkev

Mrkev

Křupavá a lahodná mrkev je základní kořenová zelenina, kterou můžete mít na své zahrádce, je velmi snadné ji pěstovat, pokud zasadíte semínka do volné písčité půdy, s jistotou se dočkáte velké úrody.

Výsadba: Mrkev je plodina chladné sezóny, ale můžete ji také vysadit klidně na začátku léta. Udržujte svůj záhonek bez kamenů, a pokud budete zalévat, ujistěte se, že je půda dostatečně vlhká – to platí už i pro klíčící mrkev. U mrkve je důležité, abyste udrželi stejnoměrnou hladinu vlhkosti. Také jí příliš nesvědčí okolní plevel, tak bude třeba čas od času se věnovat plevání.

Záhonky pro mrkev volte ty, které se nachází na prvním slunečním světle, mrkev se spokojí i s mírně stinným stanovištěm.

FazoleFazole

Fazole

Luštěniny obsahují spoustu proteinů, minerálních látek a vlákniny. Zelené fazole, jedna z nejoblíbenějších druhů zeleniny, které slouží velmi často jako příloha, jsou skvělým tipem pro pěstování, protože se jim nemusíte moc věnovat. Výsadba: Ať plánujete výsadbu přímo do zeminy nebo do vyvýšených záhonků, nezapomeňte je zasadit až poté, co pominou mrazíky. Vašim fazolím se bude dařit v úrodné půdě bohaté na organické látky. Rovněž bude prospívat, pokud na záhonek přidáte čerstvý kompost.

Péče: Zelené fazole vzkvétají na plném slunečním světle, takže je důležité, abyste je zaseli tam, kde budou mít dostatečné množství sluníčka. Udržujte záhonky rovnoměrně vlhké, dokud všechny sazenice nevyklíčí. Poté může povrch půdy mezi zaléváním vyschnout.

OkurkyOkurky

Okurky

Okurky se hodí do salátů, hubnoucích smoothie a samy o sobě jako lehká svačinka. Mají celou řadu výhod pro zdraví a co je důležité, zvládne je pěstovat i začátečník.

Výsadba: Okurkám se také daří nejlépe na přímém slunečním světle. Vyžadují úrodnou půdu, proto před výsadbou promíchejte se zeminou kompost, anebo hnůj. Půdu udržujte vlhkou, ale ne příliš promočenou. Před zasazením sazenic na zahrádku předpěstujte rostlinky v teple domova, popřípadě ve skleníku. Nejlépe alespoň po dobu tří týdnů. Péče: Vaše okurky porostou rychle, pokud je budete důsledně zalévat. Potřebují dostatek vláhy. Předcházejte škůdcům pomocí mulčování – borovicovou kůrou. Použijte mřížky, ochráníte tak okurky před poškozením a hnilobou, které hrozí, když leží na vlhké zemině.

ŠpenátŠpenát

Špenát

Tato zelenina s jemnými listy je dokonalým základem pro všechny saláty a je skvělým zdrojem železa a vitaminu B2. Výsadba: Týden před výsadbou semen špenátu, pro něj připravte půdu. Přimíchejte do půdy trochu hnoje. Špenátu se daří na světle a v polostínu. Špenát můžete sázet už během posledních jarních mrazíků po celou sezónu až do podzimu.

Péče: Půdu udržujte vlhkou mulčováním a v případě potřeby přihnojte, pokud je růst rostlinek pomalý. Zalévejte pravidelně.

PaprikyPapriky

Papriky

Papriky jsou jedny z nejuniverzál­nějších druhů zeleniny. Dodávají pokrmům barvu, křupavost, jsou perfektní i grilované. Výsadba: Začněte s pěstováním ze semínek v pokojové teplotě. Asi týden před tím, než budou připraveny k výsadbě na záhonek, je postupně aklimatizujte na venkovní teplotu a zajistěte, aby byla vaše půda správně přihnojena. Ujistěte se, že ji sázíte na slunné místo, protože potřebují asi 6 až 8 hodin slunečního světla denně.

Péče: Papriky jsou extrémně citlivé na teplo, takže pokud je velké horko, může být nutné zalévat je každý den.

ŘedkvičkyŘedkvičky

Ředkvičky

Ředkvičky mají ostrou chuť a také spoustu benefitů pro zdraví. Působí antimykoticky, antibakteriálně, zbavují žaludeční a střevní sliznice bakterií a plísní.

Výsadba: Ředkvičkám se nejlépe daří na slunném místě v písčitohlinité, mírně kyselé až neutrální půdě. Díky různým odrůdám jsou dostupné celoročně.

Péče: Udržujte své ředkvičkové záhonky vlhké, ale ne promočené. Pro rychlý růst byste je měli pravidelně a rovnoměrně zalévat.

Článek Zelenina ze zahrádky? Jakou pěstovat, abyste se o ni nemuseli příliš starat? byl publikován 13. března 2021 v 09.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...