Chcete mít doma zahradu plnou růží?

Sponzorované odkazy:

Chcete mít doma zahradu plnou růží?

Růže jsou právem považovány za královny květin. Nejenže vypadají dobře řezané, ve váze, či jako součást dekorací, ale jsou také velmi zdobné na zahrádce. Péče o růže je snazší, než si myslíte, dokáže je vypěstovat i úplný začátečník. Stačí růže vysadit na slunné místo a pravidelně přihnojovat. Díky naším tipům budete mít ty nejkrásnější růže široko daleko.

Růže jsou nejoblíbenější květinyRůže jsou nejoblíbenější květiny

Začněte od kořenů

Můžete si koupit růže již zasazené v zemině, nebo jako spící holé kořeny. Každý typ má své výhody. Kontejnerové růže jsou skvělé pro začínající zahradníky, protože je snadné je rychle zasadit a založit záhonek. Díky předpěstování vám usnadní sázení během ideálních klimatických podmínek. Pro sázení růží si vyberte chladnější den, kdy je zamračeno.

Jednou z výhod kořenových balů je větší výběr dostupných odrůd. Navíc jsou ekonomicky výhodnější a lze je objednat dokonce i online. Na rozdíl od kontejnerových růží však musí být kořeny před výsadbou kořeny namočeny přes noc ve vodě. Během prvních měsíců po výsadbě by také měly být kořeny v půdě neustále vlhké.

Při sázení růží lehce sklouznete k tomu, že byste na vaši zahradu zasadili růže všech možných odrůd z celého světa. Od popínavých druhů, po ty miniaturní. Vyvarujte se toho, aby vaše zahrada nevypadala neuspořádaně. Několik dobře vybraných odrůd vám poskytne větší uspokojení než desítky rostlin, které budou působit spíše jako plevel, který vám radost neudělá.

Popínavé růže jsou nádhernéPopínavé růže jsou nádherné

Hledáte-li růže s nižšími nároky na údržbu, vyzkoušejte keříkové a popínavé odrůdy.

Podmínky pro pěstování

Aby vaše růže byly krásné, měly by být denně šest až osm hodin na přímém slunečním světle. Půda by měla být dobře odvodněná, bohatá na organické látky. Za extrémních letních veder je dobré, pokud jim v poledne zařídíte trochu stínu.

Výsadba

Růže se nejlépe vysazují na jaře (po posledním mrazu) nebo na podzim (nejméně šest týdnů před příchodem prvních mrazů). Výsadba dostatečně brzy na podzim dává kořenům dostatek času na to, aby se usadily, než rostliny přezimují.

Sázejte správně

Správné výsadby holých kořenů nebo kontejnerových růží zajistí dobrý začátek pro krásnou růžovou zahradu. Díra pro výsadbu musí být dostatečně hluboká a dostatečně široká, aby se do ní vešly kořeny rostliny. Tato oblast musí mít dobrý odvod vody, protože růže nemají rádi mokré kořeny. Smíchejte velké množství zahradního kompostu, rašeliny nebo jiných organických látek s půdou, která byla odstraněna z původní díry. Použijte část této směsi na dno výsadbového otvoru a do otvoru vložte růžový keř. (Prodávají se i speciální zeminy, které jsou určeny pro výsadbu růží.) Důkladně zalijte, a zahrňte zbytek rostliny další zeminou. Koruna rostliny by měla být na úrovni terénu.

Chcete mít růže krásné tak, že by vám je záviděla i Růženka, nezapomeňte je pravidelně přihnojovat. Pokud použijete organické hnojivo, budete mít jistotu, že květiny mají pomalý, ale stabilní přísun živin. Organická hnojiva také pomáhají podporovat prospěšné půdní mikroby a vyvážené pH půdy.

Zalévejte s rozvahou

Půda by měla být udržována rovnoměrně vlhká po celou vegetační dobu rostliny. Množství a frekvence zalévání bude záviset na typu půdy a klimatu. Růže rostoucí v písčitých půdách budou potřebovat více zalévání než ty rostoucí v těžších jílovitých půdách. Chcete-li, aby byly růže zdravé, vyvarujte se smáčení listů. Zalévejte dolů, přímo na půdu.

ZaléváníZalévání

Prořezávání a stříhání

Mnoho novějších odrůd růží nevyžaduje prořezávání. Nestříhejte růže klasickými nůžkami, ale těmi, které jsou speciálně určeny na výsadbu růží. Nezapomeňte si vzít rukavice, abyste neměli poraněné ruce od trní. Velké prořezávání by mělo být provedeno vždy brzy na jaře. U všech růží začněte odstraněním mrtvých nebo poškozených stonků. Klidně prostříhejte až třetinu keře. Dbejte na to, abyste zachovali jen zdravé větvičky a stonky. Během sezóny růstu je můžete lehce dostříhavat také, abyste dodali růžovým keřům žádoucí tvar. Vypadají pak upraveněji.

Předcházení chorobám

Nejlepším způsobem prevence chorob růží je výběr odrůd odolných vůči chorobám. Tyto růže jsou šlechtěny tak, aby odolávaly nejběžnějším neduhům růží, včetně padlí.

Plíseň se obvykle objevuje během léta, zvláště když jsou dny teplé a suché a noci chladné a vlhké. Mezi příznaky napadení plísní patří listy, které se kroutí, na listech se objevuje bílý prášek. Aby se zabránilo padlí, zalévejte ráno rostliny na úrovni země, protože vlhké listy (zejména přes noc) poskytují dokonalé prostředí pro tuto chorobu. Prořezávání růžového keře, aby vzduch mohl cirkulovat mezi listy, také pomáhá.

RůžeRůže

Mezi otravný hmyz, který se rád živí růžovými keři, patří mšice, japonští brouci, roztoči a pilatky. Většinu těchto škůdců lze potlačit neemovým olejem nebo insekticidním prostředkem. V případě mšic je optimální řešením ranní zálivka proudem vody ze zahradní hadice.

Řezané růže vydrží nejdéle krásné, pokud jsou řezány bezprostředně po fázi pupenu, kdy se začnou otevírat okvětní lístky. Růže stříhejte, když jsou čerstvé a hydratované (ráno nebo večer), ne když je rostlina vystavena polednímu žáru. Seřízněte stonky růží těsně před jejich vložením do vázy. To pomáhá eliminovat vzduchové bubliny, které jim brání nasávat vodu. Stonky odřízněte pod úhlem 45 stupňů, aby neležely naplocho na dně vázy. Odstraňte všechny spodní listy, které sahají pod hladinu vody, abyste zabránili hnilobě a množení bakterií. Nad hladinou vody nechte naopak co nejvíce listů, které vám pomohou udržovat vodu v květině. Vodu často měňte – pokud je to možné, každý den – abyste odstranili bakterie. Také stonky květů seřezávejte každý den, abyste zlepšili absorpci vody.

Článek Chcete mít doma zahradu plnou růží? byl publikován 17. dubna 2021 v 09.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...