Jak ušetřit za vodu? Se správně vybraným ohřívačem vody

Jak ušetřit za vodu? Se správně vybraným ohřívačem vody

Výdaje za teplou vodu představují značnou položku měsíčních rozpočtů. Pokud vybíráte způsob, jakým budete řešit ohřev vody na místě, kde se nedá využít klasických rozvodů vody z vodovodního řadu, sáhněte po průtokových nebo zásobníkových ohřívačích vody. Jsou praktické a s jejich pomocí můžete i ušetřit.

Jak vybrat ohřívač vody?Jak vybrat ohřívač vody?

Využití elektrických ohřívačů vody je široké. Můžete si je instalovat v domácnostech, rekreačních objektech, v provozovnách, dílnách, obchodech, ubytovacích zařízeních i v kancelářích.

Trh nabízí řadu různých typů a provedení ohřívačů vody. U české společnosti Wterm naleznete jak průtokové, tak zásobníkové ohřívače. Vybrat si z nich může být složité. Proto si nejprve ujasněte, co od ohřívače očekáváte. Celou nabídku společnosti si můžete prohlédnout zde.

Typ ohřívače a jeho konstrukci volte podle plánovaného využití

Jako první musíte vědět, kde a jak budete ohřívač využívat. Jiný typ ohřívače se hodí pro použití v bytě, kde se dá očekávat každodenní spotřeba většího množství teplé vody v určitých časech. Něco jiného je vhodnější pro chatu, kde bude teplá voda využívána třeba jen o víkendech. Někde je nutné ohřívat vodu pro více odběrných míst a někde stačí, když bude teplou vodou zásobeno jen jedno umyvadlo nebo dřez.

Na výběr máte 2 typy ohřívačů vody:

Elektrické průtokové ohřívače

Jsou vhodné tam, kde je potřeba mít teplou vodu k dispozici neustále – například při průběžném celodenním umývání nádobí.

Elektrické průtokové ohřívačeElektrické průtokové ohřívače

Výhodou průtokových ohřívačů je jejich nízká cena i malé nároky na prostor. Velkým plusem je, že teplou vodu spotřebováváte ve chvíli jejího ohřátí, takže se nikde nevytváří její zásoba. Při nákupu průtokových ohřívačů si musíte hlídat zejména příkon průtokového ohřívače.

Teplotu vody, která vám při použití průtokového ohřívače poteče z kohoutku, ovlivňuje řada faktorů – teplota vstupní vody, objem průtoku a již zmiňovaný příkon. Pokud budete například odebírat studenou vodu ze studny a budete chtít velký průtok vody, musíte mít také dostatečný příkon ohřívače, aby vodu zvládl ohřát a netekla vám jen vlažná.

Obecně se doporučuje volit příkon průtokových ohřívačů:

  • 4–9 kW pro mytí rukou nebo nádobí,
  • 9–15 kW pro sprchování,
  • 18 kW a více pro napouštění vany a větší spotřebu teplé vody.

Více o úsporných průtokových ohřívačích se dočtete v našem článku Průtokové ohřívače jako úsporné a efektivní řešení ohřevu vody.

Elektrické zásobníkové ohřívače

Tento typ ohřívačů vody je** ideální, když potřebujete mít velkou zásobu vody**, kterou využijete během krátké chvíle – typickým příkladem může být večerní koupání všech členů rodiny.

Elektrické zásobníkové ohřívačeElektrické zásobníkové ohřívače

Malým mínusem elektrických zásobníkových ohřívačů vody (tzv. bojlerů) je jejich větší energetická náročnost, protože voda je v zásobníku průběžně dohřívána a také dochází k tepelným ztrátám. Také ve chvíli, kdy teplou vodu ze zásobníku vypotřebujete, musíte počkat na dohřátí další zásoby vody.

Zásobníky můžete volit v mnoha objemech:

● malé zásobníkové ohřívače do 15 l, ● bojlery od 20 l do 140 l, ● velkoobjemové zásobníkové ohřívače od 140 l do 500 l, ● pokud je potřeba, lze si nechat vyrobit i speciální zásobníky s objemem od 500 l do 2000 l.

Více o zásobníkových ohřívačích si můžete přečíst v našem článku Rady, jak vybrat a správně udržovat elektrický zásobníkový ohřívač.

Ohřívače mohou mít 2 rozdílné typy konstrukce:

Velmi důležité je také vybrat si vhodnou konstrukci ohřívače. Rozhodujte se podle toho, na kolik míst potřebujete teplou vodu vyvést.

Beztlaké ohřívače vody

Jejich konstrukce je uzpůsobena tak, aby mohly zásobovat teplou vodou jen jedno odběrné místo. Díky tomu je jejich konstrukce jednodušší a také jejich cena je nízká. Je nutné počítat s tím, že k beztlakovým (průtokovým nebo zásobníkovým) ohřívačům je potřeba pořídit speciální vodovodní baterii. I tak představují beztlaké ohřívače vody jednu z nejúspornějších možností ohřevu vody.

Tlakové ohřívače vody

S tlakovými ohřívači vody (opět jak průtokovými, tak zásobníkovými) lze teplou vodu rozvést na více míst.

Co je ještě dobré vědět před nákupem elektrického ohřívače vody

Na závěr pro vás máme ještě několik dobrých rad:

  • Při výběru průtokového nebo zásobníkového ohřívače se zaměřte také na jeho energetický štítek, který vám prozradí, jaké nároky na energie bude ohřívač mít. Zkušený prodejce vám v tomto směru jistě rád poradí.
  • Vybírejte takovou značku ohřívačů, u které máte zaručen následný servis s dobře dostupnou sítí servisních míst.
  • Dobrý prodejce vám rovněž nabídne řadu příslušenství i poradenství při nákupu.

Pokud si elektrický ohřívač vody zvolíte tak, aby splňoval vaše nároky a vyhovoval vašim potřebám, máte správně nakročeno k tomu, abyste snížili náklady za ohřev teplé vody. Ušetřenou částku pak můžete využít jiným způsobem. Další užitečné rady pro správný výběr ohřívače najdete např. na Heuréce.

Článek Jak ušetřit za vodu? Se správně vybraným ohřívačem vody byl publikován 13. května 2021 v 00.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...