Bylinková zahrádka na podzim

Sponzorované odkazy:

Bylinková zahrádka na podzim

Milujete vůni své bylinkové zahrádky, máte spoustu bylinek, že by vám je záviděla i babka kořenářka, ale tápete, co s bylinkovou zahrádkou udělat na podzim? My vám poradíme!

LevanduleLevandule

Babí léto je tím nejlepším obdobím pro sklizeň bylinek. Pomalu se ochlazuje a vy máte dostatek času se o bylinkovou zahrádku postarat, aby přežila i první podzimní mrazíky.

PažitkaPažitka

Některé bylinky se na podzim naopak sázejí, aby byly připravené na jaře vyrůst. Máte-li bylinky zasázené v květináčích, vůbec neuděláte chybu, pokud je přesunete do domu. Na verandě jim bude dobře. Snižte však jejich zálivku, aby věděly, že je čas na vegetační klid.

PetrželPetržel

Petržel a pažitka

Ty jsou opravdu jednoduché na pěstování a můžete je na podzim sklidit, nakrájet a uzavřít do krabiček a nechat zmrazit. V zimě vám polévka s „čerstvě“ voňavou petrželí přijde vhod.

BazalkaBazalka

Bazalka

Bazalku si můžete snadno přestěhovat ze záhonku domů na parapet a celou zimu si užívat její nezaměnitelnou vůni v pokrmech všeho druhu. To samé platí i o koriandru. Obě tyto bylinky vám doma na podzim snadno zakoření. Nemáte-li doma místo, bylinky z vaší zahrádky můžete nasušit, nejlépe svázané někde ve stínu, pro použití v zimě, jako to dělávaly naše babičky.

MajoránkaMajoránka

Majoránka

Česká kuchyně by se bez majoránky neobešla, od směsí mletých mas, přes bramborák, až po polévky, tam všude majoránka patří. Majoránku si můžete nasušit, či ji zkusit přesunout také domů na okno.

MátaMáta

Máta

Málokdo nedokáže vypěstovat mátu, vyroste i úplnému zahradnickému začátečníkovi. Je vhodná pro pěstování v truhlících, záhonkách, ale i v malých květináčích. Nasušte si mátu pro případy, kdy vás bude trápit žaludeční nevolnost, budete se chtít uklidnit jejím lahodným čajem, či si ji pěstujte i doma a budete si moci vlastnoručně vyrobeným mojitem v zimě připomenout letní koktejly. Mátu na záhoncích pokraťte, klidně i přikryjte, aby jí neublížily mrazíky.

ŠalvějŠalvěj

Šalvěj

Šalvěj se používá na celou řadu zdravotních potíží, třeba proti pocení, či na škrábání v krku. Rostliny šalvěje zkraťte a přikryjte. Usušenou šalvěj můžete užívat k inhalacím, koupelím, či pít jako čaj.

Stěhování do domu

Všechny rostliny, které se rozhodnete přestěhovat ze záhonku domů, musíte postupně aklimatizovat. Nejlépe je dejte na noc na verandu a občas ještě přes den ven, postupně je nechte na verandě a za nejdříve dva týdny je přestěhujte do domu. Rostliny budou mít více času na adaptaci na nové prostředí.

Připravte zahradu na podzimPřipravte zahradu na podzim

Zavlažování

Když máme bylinky doma, máme tendenci je spíše přelívat, protože je máme často na očích. Některé milují vlhkou půdu a suchý vzduch, zejména pokud se už topí, jim nedělá dobře. Jiné druhy budou spokojené, když je zalijete jednou za týden. O každé rostlině byste si měli zjistit, jak častou zálivku vyžaduje, než jim ublížíte.

Domácí mazlíčciDomácí mazlíčci

Domácí mazlíčci

Máte-li domácího mazlíčka, dříve, než domů donesete nové rostliny, ujistěte se, že pro něj nejsou při náhodném pozření jedovaté.

Článek Bylinková zahrádka na podzim byl publikován 11. září 2021 v 09.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...