Jak na pěstování zeleniny?
Sponzorované odkazy:
S ohledem na zdražování zeleniny a ovoce v obchodech se spousta zahradníku rozhodla znovu obnovit i pěstování plodin. Jak si doma vypěstovat chutnou zeleninu s co největším výnosem?
Samozřejmě to můžete zkoušet každý rok znovu a znovu, než si na nejsnadnější pěstování přijdete sami, ale to leze nejen do peněz, ale stojí to také spoustu úsilí a času, o bolavých zádech ani nemluvě.
Založení zeleninového záhonku není nic složitého. Stačí vybrat prostor, kde budete záhonek chtít, ještě si musíte rozmyslet, zda budete mít záhonek klasický, či dáte přednost moderním vyvýšeným záhonkům, které jsou snadnější na údržbu, při pletí nebolí záda a také doplnění kvalitnější zeminy je jednodušší.
Pokud sázíte plodiny ze semínek, zbytečně jimi neplýtvejte. Raději tomu věnujte více času. Nejenže je neekonomické nasypat na záhonek hromadu semen, ale také pak klíčící sazenice budete zbytečně muset protrhávat. Semena mají celkem vysokou klíčivost, tak se nemusíte bát, že by na záhoncích pak byla prázdná místa.
Než něco zasadíte, zjistěte si o dané plodině nějaké informace, některým se daří na přímém slunečním světle a chtějí jej co možná nejvíce, jiné rostlinky budou plodit nejvíce, když budou ve stínu, či polostínu. Vyhněte se záhonkům, které jsou příliš vlhké, zelenina na nich má tendenci spíše uhnívat a plesnivět.
Máte-li staré záhonky, přihnojte je, nebo do nich navezte, alespoň trochu nové zeminy, v půdě bez živin toho příliš mnoho nevypěstujete. Pro domácí pěstování nejsou příliš vhodná průmyslová hnojiva, raději zvolte klasický hnůj, či vlastní kompost. I u přihnojování platí zlaté pravidlo – všeho s mírou. Když použijete hodně hnojiva s obsahem dusíku, dočkáte se rostlin, které mají velké a krásné listy, ale malé plody.
Pozor při zalévání – velké NE platí pro zalévání v průběhu dne, zalévejte buď velmi brzy ráno, či večer, až nepálí sluníčko. Sledujte také počasí, pokud hlásí třeba krupobití, nebuďte líní a raději rostliny preventivně přikryjte, ať nepřijdete o úrodu.
Udělejte na zahradě domečky pro hmyz, který vám pomůže opylovat nejen okrasné květiny, ale i plodiny, jak třeba rajčata, či dýně.
Nezapomeňte si ani vysadit voňavé bylinky, které použijete při vaření. Třeba mátu, bazalku, libeček, pažitku, či petržel.
Článek Jak na pěstování zeleniny? byl publikován 10. května 2022 v 08.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Pěstování zeleniny na balkóně 11.04.2012 00.00
- Manuál pro domácí pěstování bylinek 21.06.2015 20.00
- Užitečné bylinky, které jsou nenáročné na pěstování 20.03.2021 08.00
- Nádherné orchideje 24.12.2009 00.00
- Rostlinky i pro “nepolíbené” pěstitele 31.08.2017 09.00
Top 10
- Mrazuvzdorná keramika pro osázení teras a balkonů
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami II.díl
- Jak důkladně vyčistit sportovní láhve?
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami I.díl
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – I.díl
- Haloterapie prospívá zdraví – udělejte si doma svoji solnou komůrku! II. díl
- Jak vyčistit sametové polštáře?
- Saunování zažívá boom - proč mít doma svoji vlastní saunu?
- Nechte se očarovat tajemnou silou krystalů - II. díl
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – II.díl
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.