Kávovou sedlinu nevyhazujte do koše! Má spoustu způsobů využití

Sponzorované odkazy:

Kávovou sedlinu nevyhazujte do koše! Má spoustu způsobů využití

Kávová sedlina, nebo chcete-li lidově lógr, vzniká při přípravě kávy v automatickém kávovaru, či po zalití tzv. turka. V dřívějších dobách ji využívaly věštkyně pro předpovídání budoucnosti, vy ji můžete využít k praktičtějším účelům. Nevěříte? Přečtěte si náš článek a my vám prozradíme tipy hospodyněk, které na „lógr“ nedají dopustit.

Váš ranní šálek kávy bude tak užitečný hnedka dvakrát. Nastartuje vás do nového dne a vy si sedlinou budete moci například pohnojit květiny. Zbytek po přípravě kávy není odpad. Obsahuje stejně jako káva mirkobiální, protizánětilivé a antioxidační složky, dokáže vám udělat peeling, zbavit vás některého hmyzu, či vám pomůže vyvonět chladničku. To díky schopnosti kávy absorbovat pachy.

Pachy zvládne pohltit nejen v lednici, ale všude tam, kde vás nepříjemný odér trápí, třeba když ji umístíte do látkového pytlíčku a vložíte do bot. Můžete ji použít jako „peeling“ pro dřevěné kuchyňské prkénko, na kterém jste před tím krájeli cibuli, česnek nebo jinou aromatickou zeleninu.

Její abrazivní schopnost využijete i všude tam, kde je třeba vydrbat odolnou skvrnu. Funguje to stejně jako klasický tekutý písek. Skvělé to je například na dna hrnců a pánví, aby se zase krásně leskly. A nemusíte používat ani klasickou drátěnku. Máme vyzkoušeno, že díky kávové sedlině se snadněji vydrbe gril a grilovací mřížka, tam tomu musíte trošku pomoci silou, ale velmi dobře pomáhá odstranit z grilovací mřížky zbytky připečených pokrmů.

Víte, že díky kávové sedlině můžete i lépe vařit. V kávě jsou obsaženy přírodní enzymy, které vám pomohou změkčit maso. Funguje tak jako skvělá marináda. Stačí si smíchat s vaším oblíbeným kořením a několik hodin před finální přípravou do takové marinády maso ponořte. Nebojte, maso nebude chutnat po kávě, naopak sedlina pomůže ostatním chutím vyniknout.

Kávová sedlina mimo jiné obsahuje i dusík, draslík, fosfor, železo, hořčík a vápník, což z ní dělá dokonalé hnojivo. Můžete použít přímo ke květinám a plodinám, nebo do kompostu, kde bude působit jako přirozený startér hnilobných procesů a urychlí jeho zrání. Káva se hodí jako hnojivo pro spoustu druhů květin a rostlin, vyjmenujme namátkou alespoň pár: rajčata, kukuřice, kedlubny, zelí, borůvky, nádherně rozkvetlé budou díky ní rozkošné azalky, kamélie, ale i královny všech květin – růže. My osobně doma používáme kolečka z kávové sedliny z kávovaru, vypadají jako roztomilé tabletky a pokládáme na záhonky.

Se zahradničením vám káva pomůže hnedka dvakrát – nejen jako hnojivo, ale také jako repelent proti některým škůdcům. Mravenci a slimáci nejsou kávovými nadšenci. Říká se, že káva dokáže odpuzovat i komáry a octomilky.

Káva pro krásu

Všechny ženy jistě ocení kávu jako pomocníka proti otokům, celulitidě, či jako přírodní peeling. Pokud si vyrábíte svá bio mýdla, klidně do nich přisypte trochu kávové sedliny, kromě toho, že bude mýdlo nádherně vonět, budete mít při mytí zároveň peeling. Kofein působí zároveň i jako přírodní tonikum. Skvěle se hodí káva na zábaly proti celulitidě.

Použijte váš oblíbený olej proti celulitidě, třeba ten z hroznových jader, nebo obyčejný olivový z kuchyně, smíchejte se sedlinou, celou směs naneste na stehna, obalte strečovou fólií na potraviny, nechte alespoň půl hodiny působit poté krouživými pohyby stehna namasírujte a opatrně smyjte. Pokožka je pak hebká a jemná, při pravidelném používání jsou projevy celulitidy méně viditelné a vy máte skvělého pomocníka proti ní téměř zadarmo. Jen si dejte pozor, při vylézání z vany, či sprchového koutu. Olej použitý na tuto domácí proceduru způsobí, že vanička ve sprchovém koutu bude klouzat, tak buďte raději opatrná.

Káva působí velmi dobře i jako obklad proti tzv. pytlům pod očima.

A co vy? Využíváte kávovou sedlinu ještě jiným způsobem? Podělte se s námi do komentářů!

Článek Kávovou sedlinu nevyhazujte do koše! Má spoustu způsobů využití byl publikován 21. června 2022 v 08.00 v rubrice Dům a Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...