Co dělat na zahradě v září?
Sponzorované odkazy:
Léto nám pomalu končí, to však neznamená, že můžeme polevit v zahradnických pracích. Konec léta, chcete-li začátek babího léta a podzimu, naopak patří na zahradě k nejnáročnějším obdobím. Dozrává nám ovoce, zelenina, je třeba připravit zahradu na zimu.
Spousta květin pomalu odkvétá, je čas posbírat semínka a uložit je na suché temné místo, a odklidit odkvetlé druhy. Růže nám naopak stále ještě dělají radost, stejně jako většina pozdně letních trvalek, popínavých květin. Ten kdo má štěstí, že mu na zahradě dobře prospívají hortenzie, těší se z jejich posledních květů.
Září je také čas na to, abyste sklidili bylinky, můžete si posbírat levanduli a lehce ji prořezat, ale nezapomínejte na to, že to nesmíte přehnat. Hlavně nestříhejte zdřevnatělé stonky, lehce upravte trs levandule do úhledného a kompaktního tvaru.
Prořezejte také královnu popínavých dřevin – vistárii. Vistárie je v každé zahradě dominantní ozdobou. Ustřihněte příliš dlouhé a nepotřebné výhonky. Když prostříháte vistárii dvakrát ročně, dočkáte se nádherných kvítků.
Když se zaměříme na již zmíněné trvalky, ty na konci léta většinou odkvétají, vypadají unaveně, i když se o ně dobře staráte. Po prvních podzimních mrazících trvalky zhnědnou a vůbec vábně nepůsobí.
Třeba na pěstování nenáročný rozchodník, který je oblíbený právě pro jeho snadné pěstování, vypadá celkem dobře, i když už nekvete. Bohyška, nebo chcete-li hosta (funkie), naopak vypadá velmi ošklivě a dokáže zohyzdit celý záhonek. Pozor na to, bohyška velmi chutná slimákům a může je lákat do vaší zahrádky. O tutu květinu se příliš starat nemusíte a přesto přežije. Čím starší je bohyška na vaší zahradě, tím lépe vypadá.
Názory na to, jak se starat o trvalky na konci létaa se různí. Někteří zahrádkáři je nechají přirozeně oschnout a uklízí je až opravdu na podzim, jiní – ti, jež mají zahrádku rádi úhlednou, seschlé listy a odkvetlé květy odstraňují. Je jen na vás, zda se o trvalky postaráte už v září, či si práci necháte až na pozdní sychravý podzim.
Některé květiny, které jsou choulostivé na první mrazíky, musíte zavčasu uložit na přezimovací stanoviště – na verandu, či do zimní zahrady. Petúnie, pelargonie a fuchsie jsou asi nejznámějšími zástupkyněmi těchto „choulostivek“. Pokud tyto rostliny budete zazimovávat do skleníku, dejte je na vyvýšené místo, nenechávejte je u země, je tam větší chladno a také snadno chytnou plíseň.
Článek pokračuje ZDE.
Článek Co dělat na zahradě v září? byl publikován 3. září 2022 v 08.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Kompost na podzim 01.10.2022 07.00
- Péče o podlahy 13.02.2015 12.15
- Jak připravit zahradu na podzim? 18.09.2021 09.00
- Péče o trávník na jaře 27.03.2012 00.00
- Střecha na klíč – střecha na míru 30.07.2012 18.00
Top 10
- Mrazuvzdorná keramika pro osázení teras a balkonů
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami II.díl
- Jak důkladně vyčistit sportovní láhve?
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami I.díl
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – I.díl
- Haloterapie prospívá zdraví – udělejte si doma svoji solnou komůrku! II. díl
- Jak vyčistit sametové polštáře?
- Saunování zažívá boom - proč mít doma svoji vlastní saunu?
- Nechte se očarovat tajemnou silou krystalů - II. díl
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – II.díl
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.