Ani v říjnu nesmíte na zahradě zahálet

Sponzorované odkazy:

Ani v říjnu nesmíte na zahradě zahálet

Máme tu podzim. Podzimní listí zabarvilo přírodu a ta nás láká k výletům a procházkám. Zkušení zahradníci vědí, že ani během babího léta nesmí na zahradě zahálet. To by pro zahradu byla zásadní chyba. A pokud nechcete na konci listopadu na poslední chvíli zahradu připravovat na zimu, i v měsíci říjnu si najděte čas na drobné zahradnické práce. Uvidíte, že se vám to vyplatí.

Už jen proto, že v říjnu se objevují první ranní mrazíky. Sice odpoledne je na naší zahradě ještě příjemné sluníčko, ale ranní mrazíky mohou zničit poslední úrodu, ale i spálit okrasné květiny. Je tedy nejvyšší čas vše, co jde sklidit, choulostivé květiny přikrýt a rostliny v květináčích a truhlících, které máte v plánu přemístit na verandu, či do zimní zahrady odnést. Pokud nemáte zimní zahradu, použijte skleník.

Skleník byste také na podzim měly vymýt, přihnojit, uklidit a připravit na zazimování. Zkontrolujte, zda někde nevidíte škůdce, dbejte na to, aby nikde nezbyly zbytky rostlin, které hnijí. Aby se vám během zimy po skleníku nerozšířila hniloba a plísně po celém skleníku. Schovat také musíte nejrůznější semínka a hlízy. Třeba ty od jiřin, hlízy begónií a hlízy mečíků a uložte je na zimní měsíce do suchého a temného místa, třeba na půdu. Před uložením odstraňte veškeré odumřelé listy.

Popínavé růže seřízněte, jakmile dokvétají, a svažte stonky dříve, než podzimní mrazíky způsobí nenapravitelné škody. Kolem růží posbírejte spadané růžové listy, abyste zabránili přezimování chorob, jako je černá skvrnitost. Aby se zabránilo šíření škodlivých plísní, nekompostujte napadené listí. Odstraňte přerostlé převislé rostliny z cest, abyste udrželi čistý a souměrný vzhled zahrady. Odumřelé vytrvalé rostliny ořežte.

Po ostříhání potřebného, doplňte mulč na záhonky, abyste na zimu izolovali kořeny rostlin a udrželi růst plevele pod kontrolou. Na jaře si za to poděkujete.

Dokončete sklizeň hrachu a fazolí. Když dokončí plodinu, jednoduše rostlinu odřízněte na úrovni země a ponechte kořeny v půdě. Tyto plodiny fixují dusík, který se pomalu uvolňuje do půdy, když se kořeny rozpadají a fungují jako přírodní hnojivo.

Maliny zkontrolujte, přivažte k plotu, či jim vyrobte nové podpůrné tyčky, ať jsou připraveny na příští sezónu.

Malé ovocné stromky omotejte tkaninou a chraňte před okusem divokou zvěří. Projděte zahradu a řádně prohlédněte všechny stromky, jestli se na nich nevyskytují škůdci. Najdete-li napadený stromek, nikdy jeho listí nedávejte do kompostu a snažte se ještě na podzim s takovým škůdcem zatočit.

Článek Ani v říjnu nesmíte na zahradě zahálet byl publikován 4. října 2022 v 07.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...