První bydlení? Jak se vyvarovat začátečnických chyb?

Sponzorované odkazy:

První bydlení? Jak se vyvarovat začátečnických chyb?

Už se nemůžete dočkat, až si zařídíte své první vlastní bydlení? Jistě se z domu rodičů stěhujete rychlostí blesku, jak kdyby vám hořelo za patami. První bydlení je totiž symbolem samostatnosti, dospělosti a krokem do nové etapy života. Víte, jakých chyb se vyvarovat při zařizování prvního vlastního bydlení, abyste svůj příbytek nemuseli po roce, či dvou znovu zařizovat a předělávat?

Ne všichni, kdo se stěhují do svého prvního vlastního bytečku, mají na kontě dostatek finančních prostředků na nákup kompletního zařízení. Nemusíte vše uspěchat a kupovat nejlevnější verze nábytku v obchodě se sektorovým nábytkem. Ne vše, co je ve slevě, se opravdu vyplatí. Věřte, že se vyplatí měsíc počkat, než si našetříte na kvalitní kousek nábytku, než z nouze koupit nejlevnější variantu, která se na trhu nabízí. Proč? Většinou jde o opravdu „laciné“ verze, tedy – panty a kování, příliš nesedí, úchytky bývají z plastu, o kvalitních kolejničkách si levné komody mohou nechat jenom zdát. Nechcete-li za rok skončit se šuplíkem, jehož čelo vám při otevření šuplíku zůstane v ruce, raději postupujte při zařizování pomalu a s rozmyslem.

Hodně lidí dělá chybu, že v obchodě s nábytkem přihodí do nákupního košíku bezhlavě také spoustu dekorací. Pamatujte na pravidlo – DEKORACE SE KUPUJÍ NAKONEC. Jsou takovou třešničkou na dortu při zařizování jakékoliv místnosti. Stejně, až si doma smontujete nábytek, zjistíte, že byste si celou místnost představovali trochu jinak, několikrát změníte místo postele, nočních stolků a komod, dokud vám výsledek nebude připadat dokonalý. Pak se teprve rozhodnete, zda opravdu potřebujete mít na nočním stolku sošku obtloustlého Buddhy, či si tam raději postavíte lampičku na čtení.

Dvakrát měř…

Staré dobré pravidlo platí u zařizování bydlení dvojnásob. Nejezděte do obchodu s nábytkem, bez toho, aniž byste měli změřené prostory vašeho nového bytu, veškeré výklenky a místa, kam potřebujete umístit nábytek. Klidně si nakreslete plánek bytu, kam ale nezapomeňte vyznačit i dveře, okna a radiátory, abyste pak nebyli doma nepříjemně překvapeni, že se vám do obývacího pokoje nevejde sedací souprava, leda za cenu toho, že vám bude radiátor topit do zad sedačky a v místnosti tak příliš tepla mít nebudete. Toto pravidlo platí i pro praktický přístup k zařízení bytu. Musíte předem myslet i na úklid bytu Praha a další velká města mají výhodu v tom, že si snadno seženete pomocnou sílu na uklízení, ale na to je třeba mít dostatek financí, což většina lidí, kteří se nastěhují do prvního bytu nemá. Proto by mělo být kolem nábytku dostatek prostoru na vysávání a vytírání. Nevystavujte si příliš mnoho dekorací na poličky, raději si pořiďte skleněné vitríny, kde se na vaše cenné trofeje a sošky nebude prášit a ušetříte si spoustu času.

Posviťte si na to

V pronajatém bytě příliš neovlivníte, kde je umístěno centrální stropní osvětlení, pokud se stěhujete do svého a váš byt prochází rekonstrukcí, nechte si poradit od zkušeného elektrikáře. Dodejte do vašich místností více druhů náladového osvětlení pomocí lampičky na čtení, stojacích lamp, či LED světelných řetězů. Malé prostory může vhodně zvolené osvětlení v kombinaci se zrcadly také významně opticky zvětšit.

Článek První bydlení? Jak se vyvarovat začátečnických chyb? byl publikován 17. ledna 2023 v 07.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...