Zahrádka plná bylinek – krása a zdraví v jednom II. díl
Sponzorované odkazy:
V předchozím článku jsme se věnovali pěstování bylinek. Jelikož měl článek u čtenářů úspěch, dnes vám nabízíme jeho pokračování.
Pro pěstování bylinek je třeba mít kvalitní zeminu. Bylinkám se nejlépe daří v kvalitní půdě, tak rozhodně nedávejte do květináče hlínu z krtiny, ale investujte do kvalitní speciální zeminy. Nezapomínejte na to, že většina bylinek nemá ráda příliš vlhkou zeminu, dochází pak ke hnití rostlin. Není-li na vaší zahrádce dostatek prostoru pro vytvoření nového vyvýšeného záhonku na bylinky a rozhodnete-li se pěstovat bylinky v nádobách, musí mít tyto drenážní otvory, aby se v zemině nedrželo zbytečné vlhko.
Nepřehánějte to ani s přihnojováním, rozhodně nepřihnojujte bylinky syntetickými hnojivy. Bylinky přeci pěstujete, abyste měli přírodní dochucovadla a „medicínu“, nepotřebujete v bylinkovém čaji pít žádné chemikálie.
Kde bylinky pěstovat?
Na slunci? Ve stínu? Většině druhů bylinek se nejlépe daří na nepřímém slunečním světle, takže stinná zákoutí vaší zahrady nejsou ideálním místem pro vaše bylinky. Přečtěte si o specifických požadavcích jednotlivých bylinek, abyste mohli konkrétněji posoudit, kolik slunečního světla jim bude nejlépe vyhovovat. Výhodou pěstování bylinek v květináčích a nádobách je to, že je snadno přenesete na jiné místo. Bylinky jako levandule, bazalka, rozmarýn, šalvěj a oregano milují plné slunce, zatímco petržel, estragon, máta, kopr a tymián si budou hovět na nepřímém světle, jinak vám oschnou.
Kupujte vytrvalé rostliny
Abyste nemuseli každý rok bylinky sázet, vybírejte v obchodě takové, které vám vydrží růst každý rok, jednou pro vždy tak budete mít po starostech. Důležité je bylinky sklízet a zastřihávat, aby byly dostatečně zdravé a dobře narostlé.
Náš tip pro začátečníky: Nejsnadněji vypěstujete mátu, šalvěj, rozmarýn a tymián.
Nejlepší na vytvoření vlastní bylinkové zahrádky je to, že své oblíbené bylinky budete mít po ruce celý rok. Bylinky často chutnají mnohem lépe čerstvé než sušené, takže vlastní bylinková zahrádka vám zaručí přístup k čerstvému koření a léčivkám. Petržel, estragon, koriandr, pažitka, máta a kopr jsou příkladem jemných bylinek, které vám pomohou ochutit jakýkoliv pokrm a vždy jsou lepší čerstvé.
První díl článku o pěstování bylinek najdete ZDE.
Článek Zahrádka plná bylinek – krása a zdraví v jednom II. díl byl publikován 23. května 2023 v 07.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Manuál pro domácí pěstování bylinek 21.06.2015 20.00
- Pěstování zeleniny na balkóně 11.04.2012 00.00
- Jak na pěstování zeleniny? 10.05.2022 08.00
- Užitečné bylinky, které jsou nenáročné na pěstování 20.03.2021 08.00
- Zahrádka plná bylinek – krása a zdraví v jednom I. díl 20.05.2023 07.00
Top 10
- Mrazuvzdorná keramika pro osázení teras a balkonů
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami II.díl
- Jak důkladně vyčistit sportovní láhve?
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami I.díl
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – I.díl
- Haloterapie prospívá zdraví – udělejte si doma svoji solnou komůrku! II. díl
- Jak vyčistit sametové polštáře?
- Saunování zažívá boom - proč mít doma svoji vlastní saunu?
- Nechte se očarovat tajemnou silou krystalů - II. díl
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – II.díl
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.