Čistíte pravidelně chladničku? A neděláte při tom chyby?

Sponzorované odkazy:

Čistíte pravidelně chladničku? A neděláte při tom chyby?

Chladnička je bezesporu nejdůležitějším spotřebičem v naší domácnosti. Uchovává naše potraviny čerstvé, stará se tak o naše zdraví. Měli bychom ji tedy často uvnitř čistit a utírat, aby se na našem jídle nemnožily mikroby a bakterie.

Spousta lidí uklízí chladničku důkladně jednou dvakrát do roka a příliš neřeší, že ve špinavé chladničce se může nacházet bakteriemi kontaminované jídlo, které může způsobit významné zažívací potíže, u citlivých jedinců dokonce i smrt. A nejedná se pouze o zdraví, ale pokud se budete o chladničku řádně starat, déle vám vydrží a ušetříte spoustu peněz, protože co si budeme povídat, nákup nové chladničky není zrovna levnou záležitostí.

Na čištění chladničky nejsou žádné odborné manuály, a tak ji většina z nás čistí tak, jak jsme to okoukali v mládí v rodině – u maminky, nebo u babičky. Je jasné, že když se vám podaří něco v chladničce vylít, okamžitě to čímkoliv co máte po ruce utřete, ať se již jedná o vlhčený ubrousek, obyčejný hadr, či houbička na nádobí. To je v pořádku, ovšem to k zevrubnému úklidu chladničky nestačí.

Existuje jedna součást, kterou téměř všichni při čištění vynechávají – a tou je těsnění dveří, které je však extrémně důležité pro její funkčnost. Čisté těsnění bude lépe přiléhat a vy ušetříte i za elektrickou energii. Nečistěte ho však pomocí agresivních chemikálií – buď si na něj kupte v drogerii speciální přípravek, který těsnění nejen zbaví nečistot, ale zároveň ho i impregnuje, nebo vsaďte na babské rady a vyčistěte ho pomocí směsi octa s vodou, budete mít jistotu, že gumu nepoškodíte.

Další a život ohrožující chybou je to, že při čištění chladničky ji neodpojujete od elektrické sítě. Voda, elektřina a čisticí prostředky, to nejde dohromady a i když bude déle trvat než lednička znovu naběhne, vždy ji vyjměte ze zásuvky, chráníte tak svůj život.

Často se také lednice umyje uvnitř, ale už se zapomíná na její zadní část. To je ovšem škoda, když očistíte ochrannou mřížku, cívky kondenzátoru a spirály, bude vaše lednice fungovat mnohem lépe a spotřebovávat mnohem méně energie, než když ji necháte zezadu zaprášenou.

Když už jsme zmínili zadní část lednice, nezapomeňte vyčistit odkapávací, či chcete-li odtokovou misku, kterou najdete ve spodní části ledničky. To byste měli dělat alespoň čtyřikrát do roka, aby se v ní nemnožily plísně a nezapáchala. Misku vyndejte, řádně vypláchněte, vydesinfikujte, pečlivě usušte a vraťte zpět na místo.

Po vyčištění lednice byste měli celý prostor důkladně vytřít do sucha. Vlhké a tmavé prostředí poskytuje ideální podmínky pro růst plísní, vysušením tomu zabráníte.

Článek Čistíte pravidelně chladničku? A neděláte při tom chyby? byl publikován 13. června 2023 v 07.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...