Obytnou plochu si můžete rozšířit i na zahradu

Sponzorované odkazy:

Obytnou plochu si můžete rozšířit i na zahradu

V létě často trávíme více času na zahradě než uvnitř domu. Má to spoustu důvodů, čerstvý vzduch, venku pod stínem pergoly je lépe, než v přehřátém domě a navíc si děti mohou hrát venku spontánněji než doma, bez rizika zašpinění sedací soupravy. Venku jsou šťastnější i naši domácí mazlíčci.

Existuje spousta způsobů, jak si svůj „venkovní domov“ zpříjemnit. Od venkovní kuchyně až po měkoučký a vypolstrovaný zahradní nábytek. Nemusíte se celé dny dřít pouze na záhoncích, zahrada by měla sloužit také k odpočinku.

Předělem mezi domem a zahradou může být veranda, terasa s pergolou, či tzv. zimní zahrada, která je uzpůsobena tak, že v létě jde její stěna, či stěny otevřít a užít si více čerstvého vzduchu a propojení s přírodou.

Pokud stavíte nový dům, jistě si můžete svůj venkovní prostor navrhnout a postavit podle svého, trochu složitější to je, koupili-li jste dům poněkud starší. Ale i tak můžete na dům obytnou část napojit. Budete-li stavět novou terasu, rovnou se postarejte o to, aby prostor pod ní byl řádně odvlhčen, zdi byly v pořádku, abyste jednou kvůli drobnému stavebnímu zásahu nemuseli terasu bourat.

Lidi mají obvykle spoustu nápadů, bohužel je bývá technicky obtížné zrealizovat. Problémem třeba bývá v našich zeměpisných šířkách i správný sklon střechy pergoly, kvůli sněhu. Opticky pak není pergola napojená na dům tak, jak bychom si přáli. I to je život. Dalším nešvarem, který je často k vidění je to, že se majitelé objektu pustí do horlivého stavění, aniž by si předem promysleli, jak velkou terasu budou vlastně potřebovat. Nebojte se a klidně si vše naměřte a namalujte na papír. Nyní třeba nebažíte po venkovní kuchyni, či parádní udírně, ale časem byste příliš malé terasy mohli litovat. Není také nutné zakrýt celou terasu střechou. Můžete nechat část nezakrytou a využít prostor po pobyt na sluníčku a opalování.

Pergolu, či altánek také umístěte tak, aby vaše návštěvy zbytečně nerušily sousedy, dopřejte sobě i jim soukromí. Nestavte pergolu do přímého sousedství vedlejšího domu, ale raději tam, kde máte klid a prostor a nikdo vás nebude „očumovat“. Máte-li na zahradě i bazén, snažte se obě stavby umístit tak, abyste si mohli v klidu s návštěvou povídat na terase a zároveň třeba mohli dohlížet na koupající se děti. Někteří fajnšmekři si v poslední době oblíbili venkovní prostory, ve kterých si vybudují venkovní „kino“ a zvou tam své přátele. Fantazii se meze nekladou. Jen dbejte na to, že byste své sousedy neměli obtěžovat nadměrným hlukem v rámci zachování dobrých sousedských vztahů.

Lidé, kteří rádi grilují a libují si v nejrůznějších gurmánských pokusech, uvítají venkovní kuchyni, díky které budou okouzlovat své návštěvy kulinářským uměním. Venkovní kuchyně bývá trošku náročnější na prostor, ale pokud víte, že venkovní kuchyni využijete, směle se pusťte do její výstavby.

V okolí venkovní kuchyně zasázejte bylinky a koření a budete mít úžasný venkovní prostor. Ani se vám nebude chtít na podzim vrátit do domu.

Článek Obytnou plochu si můžete rozšířit i na zahradu byl publikován 12. srpna 2023 v 07.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...