Jak se starat o živý vánoční stromeček, aby vám dlouho vydržel?

Sponzorované odkazy:

Jak se starat o živý vánoční stromeček, aby vám dlouho vydržel?

Rozhodli jste se letos mít doma živý vánoční stromeček? Ať již z nostalgie, či chcete svým dětem alespoň jednou dopřát vůni čerstvě pokáceného stromku a voňavého jehličí? Pak vás jistě zajímá, jak se o stromeček starat, aby vám vydržel alespoň do Tří králů. My jsme do našeho článku sepsali pár tipů, které život vašemu zelenému vánočnímu hostu zcela jistě prodlouží. Pamatujte však, že péče o vánoční stromeček již začíná při jeho nákupu. A pokud jej ještě nemáte, nenechávejte jeho pořízení na den před Štědrým dnem, také byste nemuseli již žádný stromek sehnat.

Jak vybrat vánoční stromeček?

Při výběru živého vánočního stromečku se zaměřte především na čerstvost. Jehličí by mělo být sytě zelené, lesklé a pružné. Pokud se při ohnutí jehličí láme, stromek už není čerstvý. Zkontrolujte také kmen, který by měl být rovný a bez poškození. Důležitá je i vůně – čerstvý stromek příjemně voní. Nezapomínejte, že druh stromku ovlivňuje jeho vzhled a vůni. Oblíbené jsou například smrky, jedle nebo borovice. Každý druh má své specifické vlastnosti, jako je délka jehličí nebo hustota větví. Dejte také pozor na to, aby ve stromku nebyli nějací brouci, či škůdci.

Stojánek má více funkcí

Stojánek pro vánoční stromeček není jen obyčejný stojan, ale také důležitý doplněk, který výrazně ovlivní životnost vašeho stromku. Klasické kovové stojánky jsou sice pevné a stabilní, ale stromku neposkytují dostatečnou péči. Modernější řešením jsou stojánky s nádobkou na vodu. Ty umožňují její pravidelné dolévání a udržují kmen stromečku vlhký a hydratovaný, což prodlužuje jeho životnost a zpomaluje opadávání jehličí. Při výběru stojánku dbejte na jeho stabilitu, aby unesl váhu stromku, a na velikost nádoby na vodu. Některé stojánky mají navíc praktické funkce, jako je například ukazatel hladiny vody nebo kolečka pro snadné přemístění.

Jak se doma starat o vánoční stromeček?

Na životnost stromečku má vliv také to, kam stromeček umístíte. Vyhněte se blízkosti topných těles. Ideální teplota je kolem 18 °C. Vyberte tak pro stromeček co možná nejchladnější místo, navíc by na něj nemělo svítit sluníčko, nestavte tak stromeček do blízkosti balkonových dveří. Stromek potřebuje dostatek místa pro rozložení větví, zmačkané větve v rohu místnosti jeho životnosti nepřidají. Denně doplňujte vodu do stojánku, nejlépe převařenou a odstátou. Chcete-li svému stromečku dopřát luxusní péči, můžete jej každý den pravidelně rosit rozprašovačem. Místnost, ve které je stromeček, pravidelně větrejte, čerstvý vzduch stromečku prospěje. Ozdobičky na něj věste až na Štědrý den – možná se vám to nezdá, ale pro stromeček jsou světýlka, řetězy a ozdoby těžké, čím dříve na něm budou umístěny, tím dříve se budou větvičky ohýbat a jehličí opadávat.

Článek Jak se starat o živý vánoční stromeček, aby vám dlouho vydržel? byl publikován dnes v rubrice Dům. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...