Jídelní talíře

Tagy:  talíře, jídelní talíře, porcelánové talíře

Sponzorované odkazy:

Jídelní talíře

První zmínky o umu hrnčířském pocházejí již z období kolem roku 6000 až 4000 před Kristem a zakladateli jsou vyspělé kultury Dálného východu. Talíře se vyráběly pomocí tenkých válečků, kterými se spirálovitě omotávalo základní dno, další válečky se skládaly na ty původní a lepily se pomocí vody. Velkým přínosem pro rozšíření kuchyňského a hospodářského nádobí byl hrnčířský kruh na nožní pohon, který se objevil zhruba v roce 2300 před Kristem. Začaly se vyrábět různé druhy a velikosti misek, jídelní talíře různých hloubek, hrnky a menší vědra. Glazurovaný porcelán, vypalovaný v pecích při vysokých teplotách se začal vyrábět na přelomu 6. a 7. století v Číně. Zde se objevily i první malované, glazurované talíře. Výroba talířů je spojena s kulturou a způsobem stolování, jenž se začalo rozvíjet teprve na začátku 16. století. Do Evropy se luxusní porcelán dostává teprve v 17. století.

Trendem dnešní doby jsou talíře nezvyklých tvarů, barev i materiálů. Dávno jsou pryč doby, kdy se jedlo pouze z porcelánových, jednobarevných talířů, nebo v lepším případě modrobílých, tzv. cibuláku.

Tvar

V poslední době se již upouští od módního hitu čtverhranných talířů a opět se vrací zpět k talířům kulatým, oválným nebo elipsových. Klasikou i přesto zůstávají kulaté talíře bílé barvy, kterými při servírování nikoho neurazíte a na kterých nejlépe vyniknou masité pokrmy, či netradičně nazdobené dezerty. Rustikální tvar s reliéfním lineárním dekorem představuje výrazný typ současného porcelánu pro domácnost.

Materiál

Talíře se nejčastěji vyrábějí z porcelánu a ze skla. Dalšími materiály pro výrobu jídelních talířů jsou: nerezová ocel, dřevo a plast. Skleněné talíře jsou vyráběny v různých barevných provedeních i tvarech. Mohou se používat do mikrovlné trouby i omývat v myčce na nádobí. Jejich celkový vzhled působí elegantně, moderně, vkusně a luxusně. Talíře z nerezu jsou ponejvíce využívány v restauračních zařízeních. V domácnostech se příliš neosvědčily, jelikož jejich údržba je náročnější.

Velikost

Velikost talířů je různá a rozlišuje se podle toho, co na nich bude servírováno. Průměr klasického talíře určeného pro servírování hlavního chodu je 20 cm. V současné době na trhu existuje nepřeberné množství různých typů talířů, mezi které patří např. talíře: polévkové, dezertní, rybí, omáčkové, servírovací.

Talíř je základem pokrmu a doplňuje celkový i chuťový dojem z jídla. Nezáleží na tom, zda podléhá módnímu trendu, z jakého materiálu je, nejdůležitější však je, že vám z něho jídlo chutná. *]

Článek Jídelní talíře byl publikován 6. října 2008 v 18.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing.Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...