Izolace podlahy

Tagy:  izolace podlahy, tepelná izolace, zvuková izolace

Sponzorované odkazy:

Izolace podlahy

Nepříjemný chlad od nohou je hlavním důvodem k zateplení podlahy, popř. montáže podlahového vytápění. Dle odborníků nesprávným zateplením podlahy uniká pouze 10% tepla, ale při dnešních stále narůstajících nákladech na vytápění se nejedná o malé částky. Kvalitní tepelná izolace podlahy ovlivňuje úroveň komfortu bydlení a zvyšuje životní úroveň jejich obyvatel.

Důvodem k realizaci podlahové izolace je v nejčastějších případech chlad od nohou, úspora energie nebo instalace podlahového topení. Mezi výhody izolace patří omezení průniku interiérového hluku pronikajícího do dalších místností. Izolace lze umístit téměř pod všechny typy podlah – koberce, PVC, parkety, plovoucí podlahy, dlažbu či korkové krytiny.

Požadavky na izolační materiály

• vynikající izolační vlastnosti
• nehořlavost materiálu
• dostatečné zabezpečení zvuku
• průvzdušnost
• stabilita – zachování tvaru a původních vlastností
• zdravotní nezávadnost
• nenasákavost

Materiál

Trh nabízí nepřeberné množství izolačních materiálů, z čehož nejoblíbenějším materiálem je expandovaný polystyren, jehož cena je versus kvalitě velmi přijatelná. Výhodou tohoto materiálu je jeho lehkost, tudíž snadná manipulace při montáži. Dobře odolává vlhkosti, stárnutí a hnilobě a je tvarově stálý. Tepelně izolační vlastnosti jsou velmi dobré, disponuje vysokým difúzním odporem, což omezuje propouštění vodní páry. Nevýhodou však je neschopnost odolávat vysokým teplotám, které jsou vyšší 70 ºC. Dalším, v pořadí druhým nejoblíbenějším materiálem, je extrudovaný polystyren, který nabízí řadu příznivých vlastností: pevnost, nesmrštitelnost, v dostatečné míře zabraňuje propouštění vodní páry. Tepelně izolační vlastnosti jsou daleko vyšší než u expandovaného polystyrenu, což se však odráží na vyšší ceně. Velmi časté využití, při profesionální montáži izolace podlah, nacházejí kamenné a skelné vlny, jejich využití je všestranné, počínaje od suterénu a konče stropem. Kamenná vlna je kvalitnější, nehořlavá, zdravotně nezávadná, vyrábí se v různých tvarových modifikací, disponuje vysokou propustností vodních par. Výborně izoluje hluk, ale k nevýhodám patří to, že se absolutně nesmí setkat s vodu. Méně časté využití nachází expandovaný perlit, který disponují středně zvukově izolačními a tepelně izolačními vlastnostmi a nízkou objemovou hmotností. Výhodou tohoto materiálu je minimální nasákavost, zdravotní nezávadnost a minimální hořlavost. K izolaci podlah se dále využívá jednosložkový polyuretan, který se nabízí ve formě pěny a využívá se nejčastěji k izolaci prostupů či otvorů podlahové krytiny.

Zvuková izolace

Tichá dlažba se uplatňuje v bytě či domu, který bude pokryt keramickou dlažbou a kde chceme docílit minimalizaci hluku. Pod dlaždice se používá zvukově izolační vložka v podobě SDI panelu o celkové tloušťce 4,8 mm. Dle odborné studie sníží tyto panely hlučnost zhruba o 16 – 19 decibelů. Cena SDI panelu se pohybuje okolo 280 Kč/m². Ke snížení hluku můžeme použít i voděodolný systém, který se používá pod keramickou dlažbu i ostatních tvrdých podlahových krytin. Postup montáže začíná položením akustické textilie na speciální lepící tmel, poté se aplikuje samonivelační hmota a po úplném zaschnutí se nanáší lepidlo a pokládá se dlažba. Hluk se díky tomuto principu sníží až od 25 decibelů a cena pokládky včetně materiálu vyjde na 820 Kč/m².

Montáž podlahové izolace

Nejdůležitější podmínkou pro splnění správné pokládky izolace je absolutní suchost izolačního materiálu, jelikož vlhkost materiálu bude mít v budoucnu vliv na izolování. Podklad by měl být též dostatečně vyschlý a povrch stoprocentně rovný. Nerovnost povrchu podlahy lze tolerovat maximálně do 2,5 – 3 mm, což je optimální míra ku tloušťce izolačních desek. Důležitými pomocníky při správné montáži izolace jsou obvodové pásky, které zabraňují prostupu tepla a hluku. Na tepelnou izolaci se pokládá pojistná hydro izolace, která musí zabránit tomu, aby nanášecí vrstva nezatékala do tepelné izolace. Proces končí položením nášlapové vrstvy, které jsou vyráběny ve formě velkoplošných desek, jenž se pokládají těsně vedle sebe tak, aby nevznikly žádné spáry.

Článek Izolace podlahy byl publikován 7. prosince 2008 v 13.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...