Stále zelené keře

Tagy:  keře, zelené keře, stále zelené keře, neopadající keře

Sponzorované odkazy:

Stále zelené keře

Stále zelené keře jsou ozdobou každé zahrady, které ji především umožňují zbavit melancholické zimní nálady.

Péče

Stále zelené keře vyžadují před zimními měsíci dostatečné množství zálivky, jelikož u nich v zimě dochází ke ztrátě vody výparem z listů. V případě nedostatečných zimních srážkách je potřeba keře zalévat i během zimy, poskytnout jim dokonalou ochranu před silnými mrazy a promrznutím kořenového balu. Některé keře vyžadují přímé sluneční záření, jiným postačí polostín a některé druhy vyžadují stinné stanoviště.

Stříhání

Neopadavé keře je důležité pravidelně udržovat formou stříhání, tvarování a prostříhávání, díky čemu keř zhoustne. S tvarováním a zastřiháváním stále zelených keřů začínáme teprve z kraje září, avšak pokračovat můžeme až do prvních příchozích mrazíků. Ideálním pomocníkem při tvarování nám bude napnutý provázek, kterým docílíme jednotného stylu. I stále zelené keře nepřetržitě během roku shazují staré listy, avšak to činí takovým způsobem, který lidské oko během sezony nezaregistruje.

Druhy keřů

Ptačí zob

Ptačí zob patří k nepadavým, stále zeleným keřům, který je hojně zastoupen při zařizování živého plotu. Na našem trhu nalezneme tři druhy ptačího zobu, které se odlišují dle zbarvení listů – zelené, zlaté nebo panašované. Tento druh keře vyžaduje především dostatek slunečních paprsků a pravidelné zastřihování, které se provádí 2× v roce. První zastřihování by se mělo provést začátkem dubna a začátkem srpna, jelikož při pozdějším střižení by mohly výhonky umrznout. Správnou péči docílíme hustoty jednotlivých keřů, které v seskupení vytvářejí nádherný dekorativní celek a dokonale izolují zahradu od hlučnosti a prachu.

Buxus

Buxus neboli zimostráz patří mezi honosně vypadající keře, které jsou ozdobou každé zahrady. Elegantně působí samostatně stojící keře, které jsou zastřiženy do geometrických tvarů, např. koule, krychle, spirály či jehlanu. V našem podnebním pásmu se dobře daří především zimostrázu obecnému a zimostrázu malolistému, kterým prospívá polostín a dostatek vláhy.

Dřišťál

Pichlavý keř dřišťálu poznáme především podle typických až 4 cm dlouhých trnů. Od poloviny května se keř začne pozvolna obalovat drobnými, mírně zapáchajícími květy, které se přemění v polodlouhé až kulovité bobule. Dřišťál je oproti ostatním keřům náročnější na pěstování, vyžaduje hojnou zálivku s velmi výživnou zeminou, kterou je zapotřebí pravidelně přihnojovat. Nejlepším stanovištěm pro správný růst keře je prostor s přímým sluncem.

Skalník

Skalník skýtá na 50 různých druhů, avšak na našem trhu můžeme vybírat pouze ze třech, z nichž nejznámějším je Dammerův skalník. Výhodou tohoto keře je jeho všestranné použití, v zahradě můžeme nízké keře použít do skalky, kde pravidelným střiháním udržujeme výšku i tvar. Skalníkem můžeme vyplnit i volné plochy, skalnaté stěny nebo použít pro keřové výsadby. Patří mezi nenáročné keře, které nevyžadují pravidelnou zálivku, spíše upřednostňují suchou, vápenitou půdu a stanoviště s přímým sluncem. Nádhernou podívanou skýtají lesklé červené plody, tzv. malvičky, které plní funkci nejen dekorativní, ale i účelnou, jelikož jsou delikatesní potravou ptactva.

Článek Stále zelené keře byl publikován 31. prosince 2008 v 12.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...