Stolování
Sponzorované odkazy:
Dle základní definice jsou kultura a způsob stolování velmi úzce spojeny s výrobou nádobí, způsobem přípravy pokrmů a v neposlední řadě s výrobou nábytku.
Období antiky je však jasným důkazem toho, že kvalita a způsob stolování se obejde i bez nádobí, nábytku a jídelního náčiní. Antické období je charakteristické tím, že se konzumace potravin odehrávala v leže, nejlépe na boku, bez přítomnosti stolků, stolů či jiného potřebného nábytku. Pokrmy se nosily na velkých tácech, ze kterých konzumenti pojídali potravu pouze rukama.
První zmínky o kuchyňském nádobí pocházejí kolem roku 6 000 – 4 000 před Kristem, za průkopníky v této oblasti jsou považovány vyspělé kultury Dálného východu. Rozmach používání nejrůznějšího kuchyňského nádobí začal až s vývojem hrnčířského kruhu, a to v době kolem roku 2 300 před Kristem. První porcelánové nádobí se začalo vyrábět v Číně, v 6. – 7. století, do Evropy se však dostalo až v polovině 17. století.
Z jídelních příborů se jako první začala používat lžíce, která byla vyrobena z materiálu, jenž odpovídal sociální skupině obyvatelstva. Na venkově se jedlo lžícemi dřevěnými, měšťané používali lžíce fládrované, šlechta a urozené panstvo konzumovali pokrmy lžícemi stříbrnými či pozlacenými. Jako druhý v pořadí se začal používat nůž, kterým se zpravidla pokrmy krájely nebo napichovaly a vkládaly se i s ostrou špičkou nože do úst. Vidlička, po dlouhou dobu označována za ďábelský nástroj, si cestu na jídelní stůl prorazila až v polovině 16. století. První kusy vidliček disponovaly pouze dvěma bodci, teprve v 18. století se vzhled vidličky změnil do nynější podoby. Jídelní nábytek, který zahrnoval jak jídelní stoly, tak i jídelní židle, se začal rozšiřovat teprve v 16. – 17. století.
V současné době je kultura stolování na velmi vysoké úrovni, jídelní náčiní skýtá až na 200 druhů nejrůznějších předmětů. Skladba jídelních a kuchyňských předmětů, souvisejících se stolováním, se v průběhu několika sta let příliš nezměnila. Jednotlivé kusy nádobí se od svých předchůdců liší tvarem, barevností, detaily, dekory a především technologií výroby.
Článek Stolování byl publikován 23. června 2009 v 08.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Stolování ve velkém stylu 20.04.2011 00.00
- Ooma Bowl: nevšední stolování 17.04.2010 00.00
- Originální prostírání pro vaše stolování 25.05.2014 12.00
- Moderní stolování v japonském stylu 20.09.2010 00.00
- 7 pomocníků pro dokonalé stolování 23.07.2014 19.00
Top 10
- Mrazuvzdorná keramika pro osázení teras a balkonů
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami II.díl
- Jak důkladně vyčistit sportovní láhve?
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami I.díl
- Jak zakomponovat starožitnosti do podzimního interiéru – I.díl
- Jak vyčistit sametové polštáře?
- Haloterapie prospívá zdraví – udělejte si doma svoji solnou komůrku! II. díl
- Saunování zažívá boom - proč mít doma svoji vlastní saunu?
- Koupelnový nábytek je významným prvkem koupelny - víte, jaký vybrat?
- Tipy na dárky pro kolegyně? Tyto jsou skvělé!
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.